Powszechnie wiadomo, że międzynarodowe korporacje znane są z szeroko zakrojonych działań w sferze strategii korporacyjnych, kampanii produktowych i budowania publicznego wizerunku. Niewiele osób jednak wie, że wielkie firmy globalne równie chętnie wspierają zrównoważony rozwój i projekty na rzecz ochrony środowiska. Przyjrzyjmy się bliżej kilku takim inicjatywom.

Strumienie danych na ratunek białuchom arktycznym

Na pierwszy rzut oka zrównoważony rozwój i nowoczesne technologie nie idą w parze. W Microsofcie jest inaczej. Dzięki inicjatywie “AI for Earth”, od 2014 roku informatyczny gigant pracuje nad ochroną zagrożonych gatunków, do czego wykorzystuje osiągnięcia w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Korporacja z Redmond pomaga badaczom, takim jak Manuel Castellote (naukowiec ze Zjednoczonego Instytutu Badań Atmosfery i Oceanu w Seattle). Dzięki AI, ocena masy spływających danych znacznie przyspieszyła. Castellote wykorzystuje metodę akustyczną do analizy wzorców ruchu zagrożonych wyginięciem białuch arktycznych na Alasce. Pozwala mu to dowiedzieć się, w jaki sposób można chronić ten gatunek morskiego ssaka.

Mleko wielbłąda jako drogocenny towar

Od 2012 roku duńska grupa biotechnologiczna Chr. Hansen zobowiązała się do poprawy standardów kenijskich i etiopskich hodowli wielbłądów i powstrzymania marnowania wielbłądziego mleka. Od 25 do 50 procent mleka spisanych jest bowiem na straty z powodu braków w infrastrukturze i urządzeniach technicznych, niezbędnych do przechowywania wielbłądziego mleka. Dzięki niskiej zawartości tłuszczu oraz wysokiej zawartości wapnia i białka, mleko wielbłąda idealnie nadaje się do produkcji serów o wydłużonej dacie do spożycia, co jest szczególnie ważne w przypadku krajów afrykańskich. Grupa naukowców, wspólnie z kenijską firmą Oleleshwa Enterprise, pomaga lokalnym właścicielom wielbłądów w ochronie ich wielbłądów i lepszym wykorzystaniu mleka.

Zbieraj punkty i sadź drzewa

Alibaba, chiński gigant e-commerce, od 2016 roku umożliwia swoim klientom gromadzenie punktów w trakcie płatności mobilnych. Samo w sobie nie jest to żadną nowością. Niezwykłe jest to, że ten system wynagradza użytkowników za zrównoważone zachowania. Jeśli użytkownik płaci elektronicznie (a nie gotówką) lub korzysta ze zrównoważonego transportu publicznego (a nie swojego prywatnego samochodu), zbiera “Green Power Energy Points”. Zebrane punkty można przeznaczyć na posadzenie drzewa w nowym lesie, a sam proces można oglądać online.

IT przeciwko kłusownictwu

Aż 1215 nosorożców afrykańskich padło ofiarami kłusowników. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać, to w 2025 roku na tym kontynencie nie będzie już w ogóle tych majestatycznych zwierząt. Taką smutną prognozę przedstawiło Ministerstwo Środowiska Republiki Południowej Afryki w raporcie z 2015 roku. W tym samym roku amerykański gigant telekomunikacyjny Cisco Systems zainaugurował inicjatywę Connected Conservation Program. Wspólnie z partnerami i organizacjami non-profit, Cisco wdrożyła informatyczne rozwiązania, które monitorują aktywność ludzi w trakcie ich całego pobytu w rezerwacie niedaleko Narodowego Parku Kruger w RPA. Dzięki programowi już dwa lata później liczba kłusowników spadła do zera. Projekt był takim sukcesem, że kanał National Geographic poświecił mu film dokumentalny.

Miodna promocja bioróżnorodności

Co to jest? Małe, ruchliwe, wszędobylskie, a do tego bardzo ważne dla środowiska i życia ludzi? To proste! Pszczoła. Latem 2020 roku DEKRA uruchomiła pasjonujący projekt, przy którym współpracuje z miejscowym pszczelarzem. Na terenie siedziby DEKRA w Stuttgartcie stanęły ule, w których zamieszkało aż pięć rodzin pszczelich (w sumie 250 000 owadów). W sezonie 2020 pracowite pszczoły wytworzyły około 100 kilogramów miodu marki BeeDEKRA, który pracownicy mogli kupić w stołówkach firmowych. Cały dochód ze sprzedaży miodu został wykorzystany, aby promować zrównoważony rozwój i bioróżnorodność w regionie.

Na podstawie artykułu Unusual Ideas for More Sustainability, DEKRA Solutions

Fot.: Freepik