Zrównoważony rozwój to coś więcej niż tylko narzędzie do budowania wizerunku firmy. Przynosi również wymierne korzyści ekonomiczne.  Co więcej, zrównoważony ład korporacyjny umożliwia analizę działania i optymalizację struktur, procesów i łańcuchów wartości w przedsiębiorstwie. Zapraszamy do lektury fragmentów wywiadu, który Wolfgang Lisenmeier – Członek Zarządu DEKRA SE – udzielił magazynowi “DEKRA Solutions”.

DEKRA: Zrównoważony rozwój staje się coraz bardziej “gorącym” tematem w obszarze zarządzania przedsiębiorstwem. Dlaczego tak się dzieje?

Wolfgang Lisenmeier: Zrównoważony rozwój ma bez wątpienia kluczowe znaczenie dla wspólnego rozwiązywania globalnych wyzwań, takich jak np. zmiany klimatyczne. Pozwala również firmom poprawiać wydajność zasobów i procesów, aby bez przeszkód mogły rozwijać swoje modele biznesowe.

Zrównoważony rozwój od dawna jest także jednym z czynników wpływających na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw na rynku. Działań z tego obszaru oczekują zarówno klienci korporacyjni, jak i konsumenci prywatni. Jego strategiczne znaczenie sprawia, że to nie jest wyłącznie modne hasło – to ważny element zarządzania biznesem.

DEKRA: Tylko dlatego, że klienci wymagają od firm zrównoważoności?

Wolfgang Lisenmeier: Ależ nie. Z pewnością zauważalna jest presja zewnętrzna, która odgrywa bardzo ważną rolę. Ale równie istotne jest uświadomienie sobie, że po prostu w pełni sensowne jest zintegrowanie zrównoważonego rozwoju ze strategią firmy.

Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju wpływają na bardziej efektywne wydawanie pieniędzy przez firmę. Efektywność energetyczna jest tu najlepszym przykładem, bo pozwala nie tylko na zaoszczędzenie środków finansowych, ale i zasobów naturalnych.

Firmy, które dziś zaniedbują swoich pracowników, popełniają poważny błąd strategiczny.

DEKRA:  Zrównoważony rozwój dotyczy nie tylko kwestii ochrony środowiska – aspekty społeczne również odgrywają ważną rolę. Gdzie w tej materii dostrzegasz priorytety?

Wolfgang Lisenmeier: Oczywiście, holistyczna integracja zrównoważonego rozwoju ze strategią firmy wymaga również odpowiedzialnej polityki wobec pracowników i społeczeństwa jako ogółu.

Rekrutacja personelu to ogromny problem, biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę kandydatów z odpowiednimi umiejętnościami. W dzisiejszych czasach firmy nie przyciągną żadnego utalentowanego pracownika, jeśli nie zapewnią mu właściwej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, różnorodności w miejscu pracy, możliwości rozwoju osobistego i odpowiedzialnego zarządzania biznesem. Firmy, które dziś zaniedbują swoich pracowników, popełniają poważny błąd strategiczny.

Zgodność z standardami społecznymi w całym łańcuchu wartości – włączając w to pośredników i dostawców – również stanowi kluczowy priorytet. To wszystko dotyczy wywierania pozytywnego wpływu na społeczeństwo jako jego część, ale także jako pracodawca i jako firma.

 

wolfgang_lisenmeier_dekra

Wolfgang Lisenmeier, fot. DEKRA Solutions

(…)

DEKRA:  Jak rozwój zrównoważonego rozwoju wpływa na działalność biznesową DEKRA?

Wolfgang Lisenmeier: Zrównoważony rozwój jest nieodłącznym elementem naszego modelu biznesowego. Obserwujemy silny wzrost popytu zarówno ze strony krajowych oraz międzynarodowych klientów, na usługi dotyczące obszarów zrównoważonego rozwoju. (…) Jedną z z najważniejszych przewag DEKRA nad konkurentami jest nasza światowa sieć ekspertów. Kwestie środowiskowe, jakości i bezpieczeństwa technicznego – wszystkie one ściśle związane ze zrównoważonym rozwojem – zawsze były częścią DNA i doświadczenia DEKRA, podobnie jak nasza niezależność.

 

Wywiad pierwotnie ukazał się w magazynie “DEKRA Solutions” (nr. 01/2020), który w całości możecie przeczytać tutaj (j. ang.).