Stworzone dzięki uważnej obserwacji, pomysłowości lub po prostu przez przypadek – te zrównoważone wynalazki wpłynęły na rozwój ludzkości. Poznajmy je bliżej! Część 1: wiatr.

Wiatr

Pierwsze wiatraki

Wydany w 1606 roku „Don Kichot” pióra Miguela de Cervantesa i zawarta w nim opowieść o walce z wiatrakami, stały się kamieniami milowymi literatury światowej. Co ciekawe, w chwili pisania tego dzieła, wiatraki nie były już niczym nowym. Pierwsze zbudowano w Europie już w 1180 roku, a dowody ich istnienia znajdziemy nawet w starożytnym Babilonie. Historyczne zapiski sugerują, że już w 1750 p.n.e. istniały mechanizmy, które uruchamiane były przez małe wiatraki

Najnowocześniejsze turbiny wiatrowe

W Niemczech pracuje prawie 30 tys. turbin wiatrowych. Razem osiągają moc ponad 56 tys. megawatów. Możliwa jest jednak jeszcze większa efektywność! Heliade X, olbrzymia morska turbina o mocy 12 MW, generuje o 45% więcej energii elektrycznej, niż jakakolwiek inna turbina wiatrowa. Pozwali to na zaopatrzenie 16 tys. gospodarstw domowych w energię na rok. Prototyp, stojący w rotterdamskim porcie, ma 260 metrów wysokości, a do użytku zostanie oddany jeszcze w tym roku.

W przeciwieństwie do starszego typu obiektów, nowoczesne siłownie wiatrowe mogą magazynować energię elektryczną, gdy nie jest aktualnie przesyłana do sieci.

Energia wiatrowa dla żeglugi

Statki przewożą prawie 90% światowych ładunków. Generują przy tym około 13% globalnej emisji tlenku siarki i 15% tlenków azotu. W związku z tym, od 2020 roku obowiązywać będzie wymóg ograniczenia zawartości siarki w paliwach jednostek pływających. Redukcja będzie znaczna, ponieważ wcześniej dopuszczano nawet 3,5%, a aktualnie zawartość tego pierwiastka nie może przekroczyć 0.5%.

Z uwagi na działania, których celem jest ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko podczas produkcji energii, wiatr znów staje się ważnym i coraz popularniejszym jej źródłem.

Przeczytaj część drugą.

Źródło: DEKRA Solutions nr 1/2020