DEKRA SE, wraz z organizacjami ADAC e.V., DMSB e.V., Schaeffler AG i WESA, wspiera HYRAZE – projekt samochodu wyścigowego przyszłości, opracowanego przez HWA AG.

Na rok 2023 planowany jest start HYRAZE League. To pierwsza na świecie seria wyścigów samochodowych, w której rywalizować będą bolidy napędzane wodorem. Oznacza to powstanie niemalże bezemisyjnej, bezpiecznej i przyszłościowej formy sportu samochodowego.

“W dalszym ciągu sport motorowy jest idealną platformą dla postępu technologicznego. Dlatego należy powstrzymać grożącą mu utratę znaczenia: poprzez innowacje, atrakcyjność i konsekwentne ukierunkowanie na technologie przyszłości. Ogólna koncepcja HYRAZE League w tym względzie nas w pełni przekonała. Projekt ten oferuje jedyną w swoim rodzaju okazję do rozwoju wiedzy w dziedzinie technologii bezpieczeństwa. Dziedziny, która staje się coraz bardziej kompleksowa” – stwierdza Clemens Klinke, członek zarządu DEKRA SE.

Wodór – paliwo przyszłości w wyścigach HYRAZE

W wyścigach z serii HYRAZE League startować będą samochody napędzane wodorem. Ich moc wyniesie 800 KM. Wodór z ogniw paliwowych przekształcany będzie w prąd do zasilania czterech silników elektrycznych bolidu.

Kierowcy wyścigowi skorzystają z zalet nowej technologii. Będą mogli wykorzystać pełną wydajność pojazdu na całym dystansie wyścigu w formule sprint race. Z uwagi na fakt, że obydwa zbiorniki na wodór można szybko napełnić, będzie możliwe też rozgrywanie wyścigów długodystansowych.

DEKRA, we współpracy z Niemieckim Związkiem Sportów Motorowych, pracuje właśnie nad koncepcją bezpieczeństwa wyścigów HYRAZE, ze szczególnym naciskiem na ochronę komponentów wodorowych, kierowców oraz widzów. Nasze laboratoria w Niemczech prowadzą też niezależne testy prototypowych elementów pojazdu, dzięki czemu możliwe będzie sporządzenie regulaminu zawodów, który zatwierdzi FIA.

Źródło: DEKRA Sustainability Magazine 2019/2020