Zapraszamy na przegląd doniesień ze światów biznesu i nauki, w którym przybliżymy krótko najnowsze osiągnięcia w obszarze zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. W pierwszej odsłonie zawitamy do Niemiec, USA, Japonii, a nawet na dalekie Antypody.

Niemcy: Siemens wyprodukuje regionalne pociągi napędzane wodorem

Deutsche Bahn (DB) i Siemens Mobility testują wykorzystanie wodoru w transporcie kolejowym. Badaniom poddawany jest kompletny system składający z pociągu oraz stacji paliw. Dodatkowo DB zmodyfikuje jedną ze stacji obsługi pociągów, tak aby móc serwisować w niej skład z napędem wodorowym.

Nowy system, składający się z pociągu i infrastruktury do jego obsługi, ma docelowo zastąpić spalinowe zespoły trakcyjne (SZT) w transporcie regionalnym na terenie Niemiec. Zdaniem inżynierów Siemensa, pociąg o nazwie Mireo Plus H dysponuje mocą porównywalną z elektrycznymi zespołami trakcyjnymi (EZT) i może pochwalić się zasięgiem 600 km.

Na 2024 rok zaplanowano próbną eksploatację składu na linii pomiędzy Tübingen, Horb i Pforzheim w niemieckim kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Ma potrwać rok. Inżynierowie odpowiedzialni za projekt spodziewają się redukcji CO2 na poziomie 330 ton.

Od września 2018 roku pierwszy na świecie pociąg wodorowy Coradia iLint, zbudowany przez Alstom, był już użytkowany w Dolnej Saksonii, na linii pomiędzy Buxtehude a Cuxhaven. W marcu 2020 roku pomyślne testy Coradia iLint przeprowadzono również w Holandii. Eksperci z DEKRA Rail byli odpowiedzialni za zarządzanie tymi badaniami.

Japonia i Stany Zjednoczone: w poszukiwaniu neutralności klimatycznej

Po Unii Europejskiej, także w Japonii szykuje się rewolucja w energetyce. Jak stwierdził Yoshihida Suga, nowy premier Kraju Kwitnącej Wiśni, do roku 2050 japoński przemysł chce zredukować emisję gazów cieplarnianych do zera. Do tej pory Japonia deklarowała, że do tego roku zmniejszy emisję CO2 o 80 procent, ale nie całkowicie.

Stany Zjednoczone także chcą przyspieszyć walkę z kryzysem klimatycznym. Prezydent-elekt Joe Biden ogłosił pakiet inwestycyjny o wartości 2 miliardów dolarów, który ma pomóc sektorowi energetycznemu w wycofaniu się ze spalania paliw kopalnych w ciągu następnych 15 lat. Nowa administracja Demokratów również deklaruje, że do 2050 roku USA staną się neutralne klimatyczne.

Australia: największa elektrownia słoneczna na świecie już w planach

Na rok 2023 singapurska firma Sun Cable zaplanowała początek budowy gigantycznej elektrowni słonecznej na północy Australii. Instalacja fotowoltaiczna zostanie wzniesiona na terenie dawnej farmy, między miastami Alice Springs i Darwin. Jej planowana moc to 10 gigawatów. Dla porównania: dotychczas elektrownie solarne tego typu osiągały maksymalną moc rzędu 2,3 gigawata.

Wyprodukowana energia elektryczna zostanie wykorzystana do zaopatrzenia regionu, ale duża część zostanie wyeksportowana (kablem podmorskim) do Singapuru, czyli na odległość aż 4500 kilometrów, gdzie pokryje około 20 procent zapotrzebowania na energię elektryczną tego azjatyckiego państwa-miasta.

Zakończenie budowy zaplanowano na rok 2026. Projekt został zainicjowany przez internetowego milionera Mike’a Cannon-Brookesa i Andrew Forresta, przedsiębiorcę z branży górniczej.

Źródło: DEKRA Solutions, 01/2021.