Nigdy tak wiele środków transportu nie stało w bezruchu, jak w czasach pandemii koronawirusa. Mniejszy ruch to mniejsze zanieczyszczenie spalinami i drobnym pyłem. Ale tak nie zostanie. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na zrównoważony transport – na drogach, w powietrzu i na wodzie.

1. Jeśli możesz, wybierz rower.

Jeździsz na rowerze? Zmniejszasz tym samym ilość emitowanego przez Ciebie dwutlenku węgla. Jazda na rowerze jest również zdrowa: zapobiega między innymi nadciśnieniu i chorobom sercowo-naczyniowym.

Według danych rządu niemieckiego Niemcy pokonują obecnie na rowerze 10% wszystkich dystansów. Jednak wciąż jest wiele do zrobienia. Według Federalnej Agencji Środowiska nawet 30% podróży samochodowych można by zastąpić jazdą na rowerze. Aby promować kolarstwo, rząd niemiecki m.in. dofinansowuje wdrażanie Narodowego Planu Rowerowego (NRVP) kwotą ok. 3 milionów euro.

2. Wypożycz auto, zamiast je kupować.

Jeśli potrzebujesz samochodu tylko od czasu do czasu, różne formy tzw. car-poolingu lub car-sharingu mogą być dla Ciebie interesujące.

Według niemieckiej Federalnej Agencji Środowiska samochód stoi nieużywany średnio przez 23 godziny dziennie i blokuje cenną przestrzeń, zwłaszcza w miastach. Dzięki rozwiązaniom alternatywnym, takim jak agencje wynajmu samochodów, oferty współdzielenia samochodów lub inne modele wynajmu (hulajnogi elektroniczne itp.), często nie jest już konieczne posiadanie własnego auta.

Dobrą praktyką jest wspólna jazda z sąsiadami czy współpracownikami. Takie rozwiązania są promowane w wielu krajach. W niektórych stanach USA osoba, która podwozi znajomych, może korzystać z szybszego pasa ruchu na autostradzie (kierowca, który jedzie sam i znajdzie się na tym pasie, musi się liczyć z wysokim mandatem).

3. Chodź, biegaj, spaceruj…

Buty są prawdopodobnie najlepiej sprzedającym się „środkiem transportu” – i prawdopodobnie również najbardziej zrównoważonym! 🙂

W 2017 r. piesi w Niemczech pokonywali dziennie 3,6 km. To o 0,5 kilometra więcej niż w 2002 roku, wynika z badania przeprowadzonego przez Federalne Ministerstwo Transportu. Według Federalnej Agencji Środowiska (UBA), pokonując dystans pieszo zamiast samochodem, możesz zaoszczędzić średnio 140 gramów emisji CO2 na kilometr. Przyczynisz się też do zmniejszenia hałasu.

Miasta o wysokim odsetku ruchu pieszego, takie jak Zurych (35%), Helsinki (32%) lub Wiedeń (27%), wydają się bardzo atrakcyjne. Regularnie zajmują czołowe miejsca w porównawczych badaniach jakości życia.

W obliczu zmian klimatycznych, transformacji systemu energetycznego i zmian zachowań związanych z mobilnością, chodzenie stanowi zdrową, zrównoważoną i bezproblemową alternatywę dla innych środków transportu.

4. Korzystaj z transportu publicznego.

Przesiadka z samochodu do tramwaju, metra lub autobusu jest dobrym pomysłem szczególnie w miastach o gęstej infrastrukturze.

Ruch samochodowy wymaga większej przestrzeni i zasobów na pasażerokilometr, niż jakakolwiek inna forma transportu publicznego – wynika z badania przeprowadzonego przez Europejską Agencję Środowiska. Agencja zbadała możliwości uczynienia mobilności bardziej przyjazną dla środowiska i wydajną. Według badania transport publiczny jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na poprawę jakości życia w miastach.

Ważna jest oczywiście wygodna i przyjazna dla użytkownika integracja środków transportu. Im krótsze czasy oczekiwania i odległości do pokonania pieszo, tym niższe koszty, a im większy komfort, tym łatwiej przesiąść się na transport publiczny.

Jednym z przykładów miasta, które z sukcesem stawia na zrównoważony transport, jest Lizbona. W latach 2008/2009, w środku kryzysu finansowego, miasto postawiło na zrównoważoną mobilność. Obecnie transport publiczny w promieniu 300 metrów jest dostępny dla 93% wszystkich mieszkańców Lizbony.

Liczby mówią same za siebie: wg statystyk Federalnej Agencji Środowiska samochód (przy średnim obłożeniu 1,5 osoby) emituje 147 g CO2/km, podczas gdy autobus emituje 80 g CO2/km, a tramwaj lub metro – 58 g CO2/km.

5. Regularnie sprawdzaj stan swojego pojazdu.

Każdy, kto chce poruszać się po drogach w sposób zrównoważony, ale nie może się obejść bez samochodu, powinien upewnić się, że jest on zawsze dobrze utrzymany. Jeśli auto jest sprawne technicznie, a silnik został optymalnie wyregulowany, działa również bardziej ekonomicznie.

Regularne wymiany filtra, oleju i świec zapłonowych należy przeprowadzać zgodnie z instrukcjami producenta.

Przeprowadzasz szybką kontrolę ciśnienia w oponach na stacji benzynowej? Dobry pomysł! „Należy stosować ciśnienie napełniania podane przez producenta pojazdu i opon wspólnie dla danego stanu obciążenia pojazdu”, radzi ekspert DEKRA ds. opon, Christian Koch.

Unikaj zbędnego balastu, takiego jak bagażniki dachowe i rowerowe lub inne nadbudowy, gdy nie są używane. Zwiększa to masę i opór powietrza, a tym samym zużycie paliwa.

6. Dostosuj swój styl jazdy.

Niezależnie od tego, czy jest to flota samochodów ciężarowych, samochodów służbowych, czy Twoje własne auto – osoba za kierownicą jest decydującym czynnikiem w energooszczędnej jeździe. Przewidująca jazda nie tylko zmniejsza zużycie paliwa, a tym samym emisję CO2, ale także koszty.

Przyspieszanie, mimo że sygnalizacja świetlna już zmienia się na czerwoną, przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Zamiast tego używaj efektu hamowania silnikiem. Upewnij się, że prędkość obrotowa silnika jest tak niska, jak to możliwe i wcześnie włączaj biegi. Chodzi o to, aby jechać płynnie, bez gwałtownego przyspieszania i hamowania.

Ważna jest również prędkość: samochód klasy średniej może jechać z prędkością 100 km/h przy średnim zużyciu około 6 litrów. Przy 160 km/h zużycie wzrasta do około 10 litrów na 100 kilometrów. Wykorzystaj więc swój potencjał jako kierowca. Zwróć uwagę na swój styl jazdy i obowiązujące ograniczenia prędkości.

W ekonomicznej jeździe pomagają dziś nowoczesne komputery pokładowe, które pozwalają analizować nie tylko średnie zużycie paliwa, ale także styl jazdy. Zrównoważoną jazdę może wesprzeć także Twój system nawigacyjny. Poleć mu obliczenie znanej już trasy według kryterium „ekonomiczna” i przejedź ją ze „świeżym” okiem.

7. Podróżuj w sposób zrównoważony (prywatnie i podczas delegacji).

Według Federalnej Agencji Środowiska (UBA) szczególnie szkodliwe dla środowiska naturalnego są podróże lotnicze. Na przykład lot z Niemiec na Wyspy Kanaryjskie i z powrotem powoduje emisję około 1800 kilogramów CO2. W przypadku czteroosobowej rodziny liczba ta daje łącznie 7,2 tony CO2. Tyle samo emisji do atmosfery spowodowałby przejazd całej czwórki autem ok. 45 000 kilometrów.

Statki wycieczkowe również zostały poddane masowej krytyce. Dlatego UBA radzi ludziom, aby przesiadali się do autobusów, pociągów i na rowery, aby podróżować do pobliskich miejsc docelowych.

Zrównoważony transport dotyczy również podróży biznesowych. Według Niemieckiego Stowarzyszenia Zarządzania Podróżami (VDR) 64% travel managerów w firmach chce zmniejszyć ogólną liczbę podróży służbowych. Przy wyborze środka transportu na trasach krajowych planuje się przejście z transportu lotniczego na kolejowy. 53% firm już wdraża ten środek, a kolejne 35% planuje to zrobić.

Inną opcją byłoby całkowite zrezygnowanie z podróży i przejście na spotkania on-line.

Przyjazna dla klimatu podróż służbowa obejmuje również zapewnienie zrównoważonego rozwoju w miejscu docelowym i korzystanie z lokalnego transportu na krótkich odległościach. Na przykład aplikacje nawigacyjne pomagają poruszać się po okolicy i korzystać z funkcji car-sharingu, wspólnych przejazdów, rowerów miejskich czy e-skuterów. (Możesz z nich skorzystać również podczas prywatnych wycieczek).

 

Artykuł opracowano na podstawie tekstu „7 Tips for More Sustainability on the Road”, autorstwa: Cariny Belluomo, Jany Bronsch-Chassard i Susanne Spotz, który znajdziecie w czerwcowym wydaniu magazynu DEKRA Solutions.

Grafika przewodnia: DEKRA Solutions